Home
Als metingen tekort schieten – Oratie van Prof.dr.ir. Willem Bouten
Op 5 februari 2010 aanvaarde Prof. dr. ir. Willem Bouten zijn hoogleraarsambt aan de UvA. Willem Bouten is hoogleraar Computational Biogeography and Physical Geography en tevens directeur van het bachelorprogramma Future Planet Studies.
Zoals wel vaker bij de aanvaarding van een leerstoel wil een oratie er in drukke tijden nog wel eens bij inschieten. Zo ook het geval bij onze Future Planet Studies opleidingsdirecteur Willem Bouten, die afgelopen vrijdag oreerde terwijl hij al ruime tijd geleden is begonnen met de invulling van zijn hoogleraarschap. Dit bood hem de mogelijkheid om een prachtige inkijk te geven in wat er inmiddels aan meettechnieken en onderzoek is ontwikkeld vanuit het Institute of Biodiversity and Ecodiversity (IBED) - de onderzoeksgroep waarin studies naar biodiversiteit en ecosysteem-dynamica geïntegreerd worden. Bouten gaf aan in het onderzoek zowel de de onbevangen observatie van Bacon als de Popperiaanse strategie van de gecontrolleerde experimentatie te volgen. Daarmee is alsnog geen waterdichte methode gegeven om de empirische werkelijkheid feilloos te benaderen. Maar in plaats van de fouten in meetmodellen te verdoezelen, zouden we die juist expliciet moet uitlichten en nader onderzoeken, zo bepleit Bouten. Op die manier kunnen we namelijk helder krijgen waarom welke variatie (nog) niet verklaard wordt, wat weer aangrijpingspunten biedt om het bestaande model verder te verfijnen.
Dat Bouten niet alleen groot belang hecht aan onderzoek maar ook aan goed wetenschappelijk onderwijs bleek niet alleen uit zijn nauwe betrokkenheid bij de realisatie van het bachelorprogramma Future Planet Studies, maar ook uit het feit dat hij zijn oratie een vol uur lang boeiend wist te houden door met prachtig beeldmateriaal en aansprekende voorbeelden zijn verhaal te illustreren.
